Roboty remontowo-budowlane są złożone i często nastręczają wielu problemów, zwłaszcza w zakresie wentylacji pomieszczeń mieszkalnych, wymogów oszczędzania energii (EnEV) i dofinansowania (KfW). W następnej części artykułu chcielibyśmy odpowiedzieć na niektóre z najczęściej zadawanych pytań. Jeśli konkretne pytanie nie zostanie omówione w FAQ, skontaktuj się z bezpośrednio z przedstawicielami naszej firmy.
Nasi przedstawiciele pomogą Państwu w doradztwie i zakupie systemów. Dane kontaktowe przedstawiciela można znaleźć na naszej stronie. Kontakt i porady można uzyskać także na stoiskach marki inVENTer na budowlanych targach i expo w całej Europie.
Liczba potrzebnych wentylatorów inVENTer zależy od objętości powietrza w poszczególnych pomieszczeniach. Przybliżona kwota inwestycji dla Twojego projektu może zostać obliczona dzięki naszemu oprogramowaniu do kalkulacji kosztów. Uwaga: podczas obliczeń należy polegać wyłącznie na profesjonalnie przygotowanym projekcie wentylacji.
Finalny koszt utrzymania systemu zależy od dostawcy energii elektrycznej i współczynnika obłożenia jednostki wentylacyjnej. Statystycznie koszty roczne wynoszą średnio 5 euro. Na przykład model wentylatora iV14 potrzebuje około 0,09 W / (m³ / h).
Na zdecentralizowane systemy wentylacyjne można otrzymać publiczną dopłatę tylko dla domów o efektywności energetycznej 40 i 55.
Dofinansowanie dla domu o efektywności 55 otrzymamy, jeżeli:
Natomiast dla domu o efektywności energetycznej 40+ możemy ubiegać się o dofinansowanie, jeśli:
Filtr należy czyścić co 3 miesiące. Filtr przeciwpyłowy można czyścić zwykłym detergentem. Zalecamy zakup drugiego, zamiennego filtra do wymiany podczas czyszczenia. Filtry pyłków należy wymieniać co 4-6 tygodni. Warto zaznaczyć, że te filtry nie mogą być czyszczone i ponownie użyte. Oryginalne filtry inVENTer można nabyć u przedstawicieli firmy.
Zalecamy czyszczenie filtra pyłu w odstępach trzymiesięcznych. Można go czyścić zwykłym detergentem. Zaleca się zakup zapasowego filtra, który na czas czyszczenia zostanie zastępczo zainstalowany w urządzeniu. Półka z wentylatorem i rdzeniem ceramicznym powinna być czyszczona raz do roku. W tym celu należy wyłączyć jednostkę sterującą, wyjąć kartusz i odłączyć wentylator. Kartusz można spłukać ciepłą wodą i ponownie zainstalować po całkowitym wyschnięciu. Wszystkie szczegółowe instrukcje dotyczące konserwacji znajdują się w instrukcji montażu i obsługi.
Konieczność i instalacja taśmy uszczelniającej różni się w zależności od określonego systemu. Taśmę należy zainstalować zgodnie z dołączoną instrukcją montażu i obsługi. Na przykład: dla modelu inVENTer iV14 taśma izolacyjna musi zostać nałożona na tuleję ścienną, a taśma uszczelniająca musi być nałożona na ścianę zewnętrzną. W modelu IV12-Smart taśma izolacyjna musi znajdować się na tulei ściennej, a taśma uszczelniająca przy podstawie okapu ochronnego.
Dla modeli ZR8 i ZR10-D stosować kable o przekroju 3x 0.75mm² (LiYY3x0.75). Seria MZ-One wymaga zastosowania kabli J-Y (ST) Y-2x2x0.8 z modułu sterowania operacyjnego do modułów ClustAir. Połączenie między modułami ClustAir i wentylatorami jest możliwe dzięki kablom o przekroju 3 x 0,75 mm² (LiYY3x0,75). Podczas montażu prosimy zapoznać się z instrukcją obsługi sterowników inVENTer, gdzie dokładnie opisujemy sposób wyboru i układania przewodów.
Agregaty wentylacyjne inVENTer mogą być instalowane przez instalatorów ogrzewania, wentylacji i instalacji wodno-kanalizacyjnych. Jednostki sterujące są zazwyczaj instalowane przez elektryków.
Instruktaż dotyczący sposobu działania systemu wentylacji inVENTer może być przeprowadzony przez firmę instalacyjną, przedstawiciela firmy inVENTer lub właściciela lokalu, w którym działa nasz system.
Jednostki sterujące inVENTer są używane do sterowania wentylatorami i regulacji przepływu powietrza.
Sterowniki inVENTer są narzędziem do sterowania wentylatorami i regulacji przepływu powietrza. Tryby pracy ZR (i ZR10-D to odzysk ciepła i wentylacja (+ wyłączone)). Gdy tryb odzyskiwania ciepła jest aktywny, wentylatory zmieniają kierunek w odstępach co 70 sekund, podczas gdy ceramiczny akumulator ciepła zwalnia zachowane ciepło. Sterownik ZR8-Flat i ZR10-D-Flat posiadają specjalną funkcję – tryb „0”, który wstrzymuje pracę urządzenia przez 60 minut, po czym włącza najniższy poziom wentylacji, co zapewnia stałą ochronę przed wilgocią. Tryby pracy MZ-One to odzyskiwanie ciepła, wentylacja i funkcja pauzy.
Dzięki modułowi ClustAir MZ-One możliwe jest dopasowanie trybów pracy w różnych strefach wentylacyjnych. W określonych odstępach czasu można wybrać różne tryby pracy. MZ-One zawiera timer tygodniowy oraz czujnik temperatury i wilgotności.
W zależności od rozmiaru pomieszczenia i ilości osób w nim przebywających, wentylacja może być odpowiednio regulowana. Aby utrzymać ochronę przed wilgocią, ważne jest, aby urządzenie wentylacyjne działało na poziomie minimum 25% (najniższy poziom) – co jest zalecane, nawet jeśli pomieszczenie nie jest używane. Dokładne ustawienia można znaleźć w konfiguracji wentylacji osobistej.
Ustawienie regulatora MZ-One jest opisane szczegółowo w instrukcji montażu i obsługi. Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z przedstawicielem firmy inVENTer. Nawet elektryk, który instalował urządzenie może pomóc (ustawienie jest proste i intuicyjne).
Integracja wentylatorów systemu inVERTer jest możliwa za pomocą sterownika MZ-One. W tym celu wykorzystywany jest interfejs w danym module powietrznym. Każde urządzenie ma przypisany poziom napięcia w systemie sterowania, w zależności od poziomu działania. Dalsze informacje można znaleźć w podręczniku instalacji lub poprosić naszych pracowników serwisu inVENTer. Kontakt mailowy: service (at) inVENTer.de.
Diody LED wskazują tryb pracy. Czerwona dioda LED oznacza odzysk ciepła – wentylatory zmieniają kierunek wentylacji co 70 sekund. Niebieska dioda LED wyświetla tryb wentylacji – wentylatory nie zmieniają kierunku wentylacji, a zatem odzysk ciepła jest niemożliwy.
ZR8 i ZR10-D współpracują z programem przełączania Busch-Jaeger Reflex SI. MZ-One nie jest zależny od żadnego konkretnego programu.
Generalnie możliwe jest uruchomienie ZR8 lub ZR10-D z innymi kontrolerami. Skontaktuj się z naszym serwisem: service (at) inVENTer.de.
Niestety, nie jest to możliwe.
Ogólnie trzeba rozróżnić hałas generowany przez wentylatory i hałas pochodzący z zewnątrz. W celu redukcji hałasu z zewnątrz, firma inVENTer może dostarczyć zestaw izolacji akustycznej. Taki zestaw zawiera płytkę dźwiękową, która jest instalowana do tulei ściennej, wkładkę izolacyjną, którą należy przymocować do wewnętrznej pokrywy oraz naklejkę Aeroflex na okap ochronny. Możliwe jest także dodatkowe zakupienie wkładu dźwiękowego. Poproś przedstawiciela firmy inVENTer o dodatkowe informacje na ten temat. Jeśli szukasz możliwości zmniejszenia hałasu urządzenia wentylacyjnego, warto sprawdzić ponownie, czy półka, na której znajduje się akumulator i wentylator posiada naklejoną taśmę izolacyjną. Dodatkowo należy wyczyścić z kurzu wirujące łopatki wentylatorów. Proszę zapoznać się z odpowiednią instrukcją montażu i obsługi, aby uzyskać więcej informacji.
W celu uzyskania dodatkowych informacji, skontaktuj się z naszym serwisem: service (at) inVENTer.de.
Instrukcje dotyczące naszych poprzednich modeli można uzyskać kontaktując się z przedstawicielem firmy inVENTer lub z naszym serwisem: service (at) inVENTer.de.
Aby zapobiec rozwojowi pleśni na elewacji, należy sprawdzić, czy osłona przeciwwietrzna jest prawidłowo zamontowana. Proszę zapoznać się z instrukcją montażu i obsługi systemu.
Przy bezpośrednim wietrze zaleca się, aby nie montować systemu wentylacyjnego inVENTer z boku budynku. W celu uzyskania dalszych informacji należy skontaktować się z przedstawicielem firmy inVENTer.
Urządzenia wentylacyjne inVENTer działają parami – prosimy sprawdzić, czy tak jest. Podczas pracy jedno z urządzeń musi zmienić kierunek działania. Aby wymusić zmianę kierunku, należy użyć magistrali wentylatora (poprzez aktywację styku złącza). W ten sposób upewnisz się, że jeden wentylator pracuje w trybie wentylacji, a drugi w trybie zasilania powietrzem (lub, po zmianie kierunku, odwrotnie). Inną możliwą przyczyną może być złe ustawienie (system wentylacji działa tylko trybie wentylacji). Zmień ustawienia na kontrolerze i włącz program „Odzysk ciepła”.
W przypadku zasilania urządzenia wentylacyjnego energią elektryczną, między sterownikiem a wentylatorem odwróconym używany jest kabel zasilający o określonym przekroju (ochronne niskie napięcie, typ i przekrój przewodu określony jest w instrukcji montażu i obsługi danego modelu wentylatora).
Kolory osłony przeciwwietrznej można wybrać z palety kolorów RAL. W celu uzyskania dalszych informacji należy skontaktować się z przedstawicielem firmy inVENTer.
Systemy wentylacyjne firmy inVENTer nadają się do demontażu i ponownej instalacji, na przykład podczas renowacji budynku. W przypadku zasilania energią elektryczną urządzenia wentylacyjnego, pomiędzy sterownikiem a wentylatorem wykorzystywany jest kabel zasilający. Przewód może być ukryty w kanale kablowym lub za tynkiem budynku.
Jeśli masz kominek w domu, przed montażem systemu wentylacyjnego należy skonsultować się z kominiarzem.
Odzyskiwanie wilgoci to termin, który opisuje recykling wilgoci z wydobywanego przez system wentylacyjny na zewnątrz powietrza. jest to szczególnie przydatne w sezonie zimowym, kiedy suche i zimne świeże powietrze jest wilgotne. Odzyskiwanie wilgoci jest możliwe dzięki płytowym wymiennikom ciepła. Po odzyskaniu energii, skuteczność odzysku ciepła wzrasta (zwykłe metody pomiarowe nie obejmują tego aspektu i określają tylko współczynnik temperatury). Ponieważ odzysk wilgoci nie powoduje kondensacji w wymienniku ciepła, w niskich temperaturach nie jest konieczne dodatkowe zabezpieczenie przed mrozem.
Jest to alternatywa dla kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych (centralnych lub zdecentralizowanych). Ten rodzaj wentylacji polega na otwieraniu okien lub instalacji specjalnych małych otworów wentylacyjnych w ramie okna. Zależnie od różnic ciśnienia powietrza (wewnątrz i na zewnątrz budynku), do pomieszczenia wpływa określona ilość świeżego powietrza. Ten rodzaj wentylacji można traktować jako wsparcie dla systemów wentylacyjnych, ponieważ przepływ powietrza jest dosyć niski. Wentylacja okienna pozwala zapewnić wymagany, minimalny poziom przepływu powietrza w pomieszczeniu. Przy zastosowaniu wentylacji okiennej + systemu inVERTer, odzysk ciepła jest niemożliwy i w porównaniu z kontrolowaną wentylacją pomieszczeń mieszkalnych z odzyskiem ciepła, powoduje wyższą stratę energii cieplnej i wzrost kosztów ogrzewania.
ECOVERT POLSKA
JACEK KUCZBORSKI
UL.POŁUDNIOWA 1, 62-004 CZERWONAK
NIP: 536 115 54 65
TELEFON: 501 057 665
EMAIL : BIURO@ECOVERT.PL